Szlakiem Architektury Drewnianej w Śląskiem - Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Podczas pobytu w Pszczynie, po raz pierwszy miałam okazję zwiedzić muzeum wsi. W całej Polsce znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt obiektów tego typu. Muzea wsi, zwane również skansenami lub parkami etnograficznymi to miejsca niezwykle ciekawe, bo odkrywające dawne dzieje naszych przodków i przenoszące nas choć na chwilę w przeszłość. Można tutaj cudownie oderwać się od współczesności, cywilizacji, gwaru miasta i chłonąć sielską atmosferę minionych czasów. 

Zagroda Wsi Pszczyńskiej stanowi jeden z przystanków Szlaku Architektury Drewnianej, czyli ponad 1000-kilometrowego szlaku biegnącego na terenie województwa śląskiego i obejmującego najcenniejsze drewniane zabytki. Skansen został utworzony w 1975 roku i położony jest na terenie parku pałacowego w Pszczynie.

Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym jest spichlerz dworski z Czechowic z 1784 roku. W skład ekspozycji wchodzą również: młyn wodny z Bojszów, wiata bramna z Golasowic, kuźnia z Goczałkowic pochodzące z XIX wieku. Znajdziemy tu również chałupy mieszkalne, pasiekę, stodołę, studnię czy wozownię. W większości są to budynki z oryginalnych materiałów, zaś w ich wnętrzach znajdują się autentyczne eksponaty sztuki ludowej. 

Dzięki miłośnikom kultury, z roku na rok przybywa w Polsce parków etnograficznych. Za ich sprawą istnieje szansa, że w pędzie życia nie zatracimy naszej barwnej ludowości. Pamiętajmy, że ''tradycje są świetne, pod warunkiem, że są nasze, nie obce''. Pielęgnujmy więc rodzimą tradycję i czerpmy z jej motywów, kolorytu, a przede wszystkim wartości, niekiedy uznawanych za przestarzałe i niemodne. Mamy z czego być dumni. 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry