Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - podopolski ''mały Wawel''

brzeg, opolszczyzna

Do odwiedzenia Brzegu zainspirowała mnie Autorka bloga ''Podróże po kulturze'', która zwiedza i opisuje miejsca nieoczywiste i ''niekochane'' przez turystów. Czy rzeczywiście takim miastem jest Brzeg? 

Faktycznie, podczas spaceru po brzeskiej starówce ciężko dostrzec ludzi wyglądających na turystów. Brzeg to niewielkie miasto położone na Opolszczyźnie pomiędzy Wrocławiem a Opolem. Ma bogatą historię sięgającą czasów Średniowiecza oraz kilka cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie Zamek Piastów Śląskich, który obecnie stanowi siedzibę muzeum. 

Zamek sięga początkami XIII-XIV wieku. Pierwotnie istniała tu drewniana kasztelania, którą z czasem przekształcono w główną siedzibę brzeskich Piastów. Najważniejsza przebudowa miała miejsce w połowie XVI stulecia. Gotycki zamek przekształcono wówczas w renesansowy, wzorując się na krakowskim Wawelu. Budowla musiała robić wrażenie, ponieważ w owym czasie uznawana była za jeden z najbardziej interesujących renesansowych obiektów w tej części Europy. Współcześnie zachwycają przede wszystkim dwupiętrowe renesansowe krużganki oraz portal bramy wjazdowej z wyrzeźbionymi popiersiami władców polskich i piastowskich książąt śląskich. Warto nadmienić, iż wedle obowiązującej w Polsce w latach 1961-1973 pięciostopniowej klasyfikacji obiektów zabytkowych, Zamek Piastów Śląskich posiadał status zabytku klasy 0 - czyli uznany został za pomnik historii o najwyższej wartości artystycznej. 

Korzystając z okazji, entuzjastom turystyki pałacowej chciałabym polecić książkę autorstwa Macieja Węgrzyna ''Zamki w Polsce. Przewodnik turystyczny'', w oparciu o którą powstał ten wpis. Natomiast jeżeli masz ochotę wybrać się w dalszą podróż fascynującym szlakiem opolskich zamków, to polecam mój post o zamku w Niemodlinie, który znajdziesz tutaj.












Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry