Zamek w Niemodlinie - jeden z najpiękniejszych i najpotężniejszych w Polsce



Niemodlin to zamek o przeszło 700-letniej tradycji. Na początku XIV w. Piastowie wznieśli w tym miejscu murowaną gotycką budowlę, po której współcześnie właściwie nie ma już śladu. Od tego czasu Niemodlin zmieniał właściciela ok. 40 razy. Po Piastach Niemodlinem władała niemiecka arystokracja, a po II Wojnie Światowej swoje siedziby miały tu rozmaite instytucje. 
Na przestrzeni wieków zamek był naprzemiennie to niszczony, to przebudowywany. Obecnie łączy w sobie elementy renesansowe i barokowe. Z epoki Odrodzenia pochodzi zamkowy dziedziniec, widoczny na zdjęciach poniżej. Tajemniczy niemodliński gmach inspiruje również twórców kultury. W 2006 r. stał się scenografią do filmu ''Jasminum''. Zamek ''wcielił'' się wówczas w rolę klasztoru.


Renesansowy dziedziniec. Po tych krużgankach przechadzali się mnisi z ''Jasminum"


Zamek Niemodlin w 1857 r. (źródło: www.niemodlinzamek.pl)

Zamek Niemodlin w XIII w. (źródło: www.niemodlinzamek.pl)


Wielu ludzi słyszało jej głos, a niektórzy ponoć nawet ją widzieli... Jak każdy szanujący się zamek, również i Niemodlin może poszczycić się obecnością swojej Białej Damy. To panna młoda, która podczas własnego wesela przypadkowo zatrzasnęła się w trumnie. Współcześnie tej damie zapewne przyznano by Nagrodę Darwina.
Lubiących się bać, podobnie jak ja, z pewnością zainteresują podziemia zamku. Znajdują się w nich zrekonstruowana pracownia alchemiczna oraz sala tortur. A w niej takie oto najeżone gwoździami i hakami Madejowe Łoże, zwane też łożem sprawiedliwości, za pomocą którego można było rozciągnąć ciało skazańca nawet o 30cm.









Sympatycznym zaskoczeniem i niezwykłą atrakcją turystyczną niemodlińskiego zamku okazały się rezydujące tam daniele. Aktualnie stado liczy pięć łani i dwóch samców. Zwierzęta są już częściowo oswojone. Codziennie o godzinie 14 odbywa się karmienie, w którym wziąć mogą udział zwiedzający. Na co dzień zwierzęta swobodnie przechadzają się po zamkowym parku. 


*zdjęcie przewodnie oraz ryciny ruin zamku pochodzą ze strony: www.niemodlinzamek.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry