Bolesławiec - kraina dobrej gliny i miasto ceramiki

Dziś zapraszam do Bolesławca, miasta kojarzącego się przede wszystkim z ceramiką. Bolesławiecka porcelana to nasza narodowa duma i jeden z najpiękniejszych polskich towarów eksportowych. Sama jestem posiadaczką kilku sztuk tej ceramiki, co prawda każda z innej parafii. Marzy mi się skompletowanie w przyszłości całej zastawy. 

Tradycje garncarskie Bolesławca sięgają XV wieku. Charakterystyczną, biało-kobaltową ceramikę od stuleci wytwarza się i zdobi wedle tych samych sprawdzonych metod. Ekspozycję bolesławieckiej porcelany oraz sztukę jej tworzenia poznać można w jednym z oddziałów Muzeum Ceramiki oraz w Żywym Muzeum Ceramiki.

Będąc w Bolesławcu nie sposób ominąć starówki. Zniszczona w trakcie wojny, odzyskała dawny blask po rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2006-2014. Dokonano renowacji plant miejskich oraz płyty głównej Rynku, przywracając jej historyczną formę. Dziś jest tu barwnie i bardzo przyjemnie - zbudowano interaktywną fontannę, zmodernizowano oświetlenie i posadzono tysiące roślin. Rynek okalają odrestaurowane, bajecznie kolorowe kamienice. W jego sercu znajduje się zabytkowy ratusz z wieżą, pochodzący z XVI wieku. W 2011 roku miasto zwyciężyło w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. I jest to nagroda jak najbardziej zasłużona. 





















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry