Toruń porusza [część I]


Wiedziałam, że Toruń to piękne i zabytkowe miasto, ale nie sądziłam, że aż tak mnie oczaruje. Aktualnie to jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce. Możesz najpierw wstąpić do Informacji Turystycznej na Rynku Staromiejskim, aby pobrać darmową mapę miasta i podążać za jej wskazówkami albo po prostu poddać się chwili i zagubić w klimatycznych zaułkach. Toruń nie jest dużym miastem, więc najlepiej jest eksplorować je pieszo. Gwarantuję, że gdziekolwiek nie skręcisz - wszędzie będzie pięknie. 

Piernikove love

W Toruniu niemal wszystko jest pod znakiem piernika! Gdziekolwiek spojrzysz - pierniki w różnych odsłonach. Tradycja wypieku tego ciasta jest niemal tak długa jak historia samego Torunia, czyli ma ponad 700 lat. Współcześnie jedynym spadkobiercą toruńskiej tradycji piernikarskiej jest założona w 1760 roku fabryka cukiernicza ''Kopernik Spółka Akcyjna''. Tutaj znajdziesz interaktywną mapę ciekawych miejscówek związanych z tym przysmakiem. Na planie zaznaczone są również manufaktury i sklepy firmowe, w których zaopatrzysz się w oryginalne toruńskie pierniki - na wagę i takie w pięknych prezentowych opakowaniach, ręcznie dekorowane, o fantazyjnych kształtach i smakach. 






galeria piernika



Szybki rzut oka na przeszłość 

Wiem, że nie każdy lubi zwiedzać muzea, ale akurat te toruńskie okazały się całkiem fajne. W tym celu warto do Torunia przybyć w środę, która jest dniem wolnego wstępu. Za darmo zwiedzimy obiekty wchodzące w skład Muzeum Okręgowego: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników, Ratusz Staromiejski (wstęp na wieżę ratuszową jest płatny), Muzeum Twierdzy Toruń oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. 


Dom Mikołaja Kopernika 

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Krzywa wieża

Od zawsze jestem fanką wież widokowych, a od niedawna również tych krzywych. Do tej pory udało mi się zobaczyć krzywe wieże w Opolu, Ząbkowicach Śląskich i tę najsłynniejszą w Pizie. Toruńska krzywa wieża została wzniesiona w II połowie XIII wieku jako baszta i stanowiła element murów obronnych. Wówczas była jeszcze prosta. Aktualnie jej odchylenie od pionu wynosi 146 cm.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry