Bielsko-Biała - malownicza stolica Podbeskidzia u podnóża gór

kamienica pod żabami

Bielsko-Biała zdecydowanie zachęciła mnie do dalszego odkrywania Śląska. Malowniczo położona u podnóża gór, pełna stylowych XIX-wiecznych kamienic i klimatycznych zakątków. 

Dzieje Bielska są bardzo stare. W XII wieku na tych terenach istniała pogańska osada. Natomiast w trzynastym stuleciu nad rzekę Białą przywędrowali śląscy i niemieccy osadnicy. Kwitły handel, hodowla ryb, wyrób alkoholu. Liczne na tym obszarze hodowle owiec przyciągnęły do miasta dolnośląskich sukienników. Rozwój i dobra passa Bielska jako prężnego ośrodka przemysłowego trwały aż do XVIII wieku. 

W XVI wieku ze wsi Lipnik wyłoniła się Biała. Miejscowość szybko rozkwitła za sprawą osiedlających się śląskich rzemieślników. W roku 1667 założono tu pierwszy cech tkacki, zaś w 1723 nadano Białej prawa miejskie. 

Dynamiczny rozwój spowodował pojawienie się w Bielsku wielkich fortun. Wznoszono olbrzymie gmachy i wille, wzorowane na wiedeńskich. Głównymi właścicielami bielskich i bialskich fabryk byli przede wszystkim Niemcy i Żydzi. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stawało się coraz bardziej niemieckie. Dochodziło do konfliktów na tle narodowościowym, szczególnie iż wielu Niemców otwarcie sympatyzowało z hitlerowcami. 

Do Rzeczpospolitej Bielsko powróciło w 1920 roku. W tym okresie powstało mnóstwo organizacji zajmujących się obroną i propagowaniem polskości. Miasto stało się drugim po Łodzi ośrodkiem włókienniczym w Polsce. W latach 1939 - 1945 Bielsko i Biała znajdowała się pod okupacją hitlerowską. 1 stycznia 1951 roku powstała Bielsko-Biała. 

Co w Bielsku-Białej warto zobaczyć?

Dworzec kolejowy

Wydawało mi się, że najpiękniejszy dworzec kolejowy znajduje się w Przemyślu, ale ten bielski w niczym mu nie ustępuje. Gmach został wzniesiony w 1890 roku i posiada status zabytku. Najbardziej zachwyca polichromia znajdująca się na suficie w holu głównym - freski w stylu pompejańskim, czyli nawiązującym do malarstwa starożytnego Rzymu. 

dworzec pkp bielsko-biała


Bielskie kamienice

Warto powłóczyć się bez celu po bielskich uliczkach. Mnóstwo tu architektonicznych perełek z przełomu XIX i XX wieku. Nie bez powodu Bielsko nazywane jest ''małym Wiedniem''. W okolicach dworca kolejowego znajduje się ciąg okazałych kamienic i ogromnych willi należących niegdyś do bogatych fabrykantów i kupców. Zaprojektowane zostały przez wybitnego bielskiego architekta Karola Korna i wzorowane na architekturze wiedeńskiej. 

Jednym z tych reprezentacyjnych gmachów jest willa Teodora Sixta, zamożnego przedsiębiorcy i filantropa, który w testamencie przekazał ją miastu. Gospodarzem obiektu jest Galeria Bielska BWA. Neorenesansowy budynek z 1883 roku został zrewitalizowany i udostępniony gościom do bezpłatnego zwiedzania. Oprócz willi i otaczającego ją różanego ogrodu, w salach ekspozycyjnych prezentowane są zbiory z kolekcji sztuki Galerii. 




willa sixta


Bajkowe Bielsko-Biała

Bielsko-Biała jest kolebką polskiej animacji. Jej ulice zdobią postaci z popularnych kreskówek, wykreowane w tutejszym Studio Filmów Rysunkowych (aktualnie niedostępnym dla zwiedzających). Rzeźby rozmieszczone są w różnych miejscach w obrębie centrum miasta. Na bajkowym szlaku spotkasz Bolka i Lolka, Reksia czy też Szpiega z Krainy Deszczowców. 

bajkowy szlak bielsko-biała


Zamek Książąt Sułkowskich

Gotycki zamek z XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym w XVI stuleciu. Współcześnie to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej. Początkowo był siedzibą Piastów cieszyńskich, od 1752 roku we władaniu rodu Sułkowskich. Po wojnie zamek został przejęty przez państwo, zaś w 1983 roku utworzono w nim Muzeum Historyczne. 











Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry