Droga na Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Już lipiec, a ja nadal nie mogę ''pochwalić się'' jakimiś większymi górskimi zdobyczami. Ale po długim czerwcowym weekendzie udało się - i tak oto zdobyłam mój 12. szczyt Korony Gór Polski. Pierwszy w tym roku.

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższa góra Beskidu Śląskiego. Bazę wypadową stanowił Szczyrk. Na szczyt wiedzie kilka tras. Można zdobyć go pieszo lub wjechać wyciągiem. Podróż kolejką krzesełkową odbywa się na 4-osobowych kanapach, wyposażonych w osłony przeciwwiatrowe i trwa około 20 minut. Jako że wymogiem ''zaliczenia'' szczytu jest zdobycie go siłą własnych mięśni, wybieram wejście niebieskim szlakiem, biegnącym wzdłuż linii wyciągu. Trasa nie jest jakoś szczególnie widokowa, ale stosunkowo łatwa, bez stromych podejść. Na szczycie Skrzycznego znajduje się Schronisko PTTK oraz nadajnik RTV. Schodzę szlakiem zielonym. Tu widoki są nieco bardziej spektakularne i zróżnicowane.

Podsumowując: szlak na Skrzyczne to przyjemna 10-kilometrowa pętla, której przejście zajmie Ci około 4 godzin.

Zgodnie z XVIII-wieczną legendą, góra wzięła swą nazwę od skrzeczenia żab, zamieszkujących nieistniejący już staw. Cóż, mi nie udało się usłyszeć ani jednej...

PS Nigdy niczego tu nie reklamuję, ale wyjątkowo chciałabym polecić dwie karczmy w góralskim stylu w centrum Szczyrku, bo było naprawdę przepysznie:

Karczma Stary Młyn, ul. Dworcowa 1, Szczyrk

Stara Karczma, ul. Myśliwska 2, Szczyrk




Schronisko PTTK Skrzyczne




Karczma Stary Młyn, Szczyrk

Stara Karczma, Szczyrk

Komentarze

  1. Co warto jest zobaczyć w Polsce:
    • Kraków – Poza klasykami typu Wawel, Sukiennice oraz Kościół Mariacki polecamy poznanie Nowej Huty (mix historii lat 50. XX wieku z pięknymi zielonymi terenami) oraz dawną dzielnicę żydowską – Kazimierz.
    • Beskid Śląski – jeden z naszych ulubionych Beskidów. Ze Szczyrku – bazy wpadowej – w ciągu kilku godzin możemy wejść na piękne widokowo szczyty takie jak Skrzyczne albo Klimczok.
    • Wrocław – zachwycający przy każdej pogodzie. Ostrów Tumski, Park Szczytnicki i Rynek to miejsca obowiązkowe. Do tego kultowe wrocławskie zoo, które jest cały czas otwarte.
    • Świnoujście - rewelacyjne Stawa Młyny, szerokie plaże oraz latarnia morska.
    • Łeba – świetna baza wypadowa do Słowińskiego Parku Narodowego. Miasto przyjazne rowerom, położone w pobliżu najsłynniejszych wydm w Polsce.
    • Wilczy Szaniec – kwatera główna Hitlera położona na Mazurach, skąd wódz dowodził inwazją na ZSRR. Miejsce, gdzie doszło do najsłynniejszego zamachu na fuhrera.
    • Kazimierz Dolny – perełka nr 1 wśród klimatycznych miasteczek w Polsce.
    • Sandomierz – perełka nr 2, idealna nie tylko na aktywne spędzanie czasu ale i poznanie średniowiecznej historii naszego kraju.
    • Zamość i Roztocze – renesansowy Zamość, kajaki i lasy Roztocza to połącznie idealne.
    • Bieszczady – najbardziej tajemnicze góry z pięknymi połoninami i dostępnymi szlakami

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry