Kolorowe Jeziorka - wolnym krokiem po Rudawach Janowickich

W plebiscycie 7 nowych cudów Polski, zorganizowanym przez ''National Geographic'' Kolorowe Jeziorka uplasowały się na trzecim miejscu. Jak powstały i czemu zawdzięczają swój współczesny wygląd?

Kolorowe Jeziorka to cztery stawy położone u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.), na terenie wsi Wieściszowice. Jak przeczytać możemy na stronie internetowej, w XVIII w. mieszkańcy wsi zaczęli wydobywać tu piryt. Na początku XX w. kopalnię zamknięto, a o swoje upomniała się natura - woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. Ich barwa uzależniona jest od związków chemicznych znajdujących się w podłożu. I w ten oto sposób powstały jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne oraz zielone. 

Jeziorka położone są w lesie, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Stawy znajdują się na różnych wysokościach, od ok. 560 do 730 m n.p.m., więc aby zobaczyć je wszystkie należy zarezerwować sobie co najmniej kilkadziesiąt minut. Droga wiedzie zielonym szlakiem turystycznym, którym dojdziemy również na Wielką Kopę. Pamiętajmy, że de facto jesteśmy w górach, warto więc zabrać dobre buty, ponieważ teren jest nierówny i mnóstwo tu wystających korzeni oraz skałek. 

Kolorowe Jeziorka są ewenementem w skali naszego kraju, ale podobne cuda natury występują również na całym świecie. Poszperałam trochę w sieci i znalazłam obiekty tego typu m.in. w Boliwii, USA, Indonezji, Nowej Zelandii czy Australii. Ja miałam możliwość zobaczenia takich jeziorek w Parku Narodowym Jezior Plitwickich w Chorwacji. 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry