City break - czyli czego nie wiedziałam o Poznaniu?

poznań, wielkopolska, poznański rynek, koziołki

Tak właściwie to o Poznaniu nie widziałam zbyt wiele. Nigdy nie znajdował się na liście moich podróżniczych marzeń. O wyborze destynacji zadecydowały: dogodny dojazd z Wrocławia, względnie niewielka odległość i jakiś niezidentyfikowany wewnętrzny impuls☺. 


Rogal Świętomarciński ma już 128 lat!

Aby rogal miał prawo zwać się ''Świętomarcińskim'' musi posiadać certyfikat Izby Rzemieślniczej. 11 listopada Wielkopolanie tradycyjnym rogalem świętują obchody Dnia Św. Marcina już od 1891 roku. 
Jest to wyrób z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, z bakaliami, polany lukrem i posypany orzechami. W cukierniach sprzedawany jest na wagę. Jeden niepozornie wyglądający rogal ma średnio 250g, co stanowi  jakieś 1200 kcal. 




O co chodzi z tymi koziołkami?

To kolejny symbol Poznania. Koziołki po raz pierwszy pojawiają się w XVI-wiecznej legendzie. Przyczyną całego ''koziołkowego'' zamieszania był fakt przypalenia przez młodego kuchcika sarniny, którą to miano serwować jako danie główne podczas uroczystej uczty, wydanej na poznańskim Ratuszu z okazji odrestaurowania ratuszowej wieży i zegara. Rezolutny młodzieniec postanowił porwać z łąki dwa przypadkowe, białe koziołki, aby udawały sarninę. Na szczęście koziołki uciekły na ratuszową wieżę, a całą sytuację obrócono w żart i na pamiątkę tego wydarzenia zlecono zegarmistrzowi wykonanie figurek bodących się koziołków, które to umieszczono nad ratuszowym zegarem. W ten właśnie sposób koziołki stały się symbolem Poznania. Współcześnie codziennie w samo południe na wieży Ratusza można obejrzeć kilkuminutowy ''pokaz'' walczących ze sobą koziołków.




To tu się wszystko zaczęło....

Poznański Ostrów Tumski stanowi kolebkę polskiej państwowości. 1000 lat temu był jednym z ważniejszych ośrodków władzy pierwszych Piastów. Przez historyków wymieniany jest jako prawdopodobne miejsce przyjęcia przez Mieszka I chrztu w 966 roku - czyli jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w dziejach naszego kraju.
W porównaniu do wrocławskiego Ostrowa Tumskiego jest tu niezwykle spokojnie. To taka enklawa ciszy w sercu miejskiej dżungli.


POZNaj to miasto!

Jeżeli ktoś, tak jak ja, nie ma pomysłu od czego rozpocząć eksplorowanie Poznania, może standardowo podążać Traktem Królewsko-Cesarskim. Jest to oznakowana trasa turystyczna wiodąca w linii prostej przez najważniejsze poznańskie zabytki. 3-kilometrowy szlak główny rozpoczyna się przy Pałacu Cesarskim w okolicach dworca PKP, zaś kończy na Bramie Poznania na Ostrowie Tumskim. Warto przespacerować się po dość specyficznej dzielnicy Śródka oraz po blisko stuhektarowym parku Cytadela. Na przejście tej trasy należy przeznaczyć ok. 5-6h. 










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry