Międzygórze - Tyrol w sercu Kotliny Kłodzkiej

kotlina kłodzka

Międzygórze to moja ulubiona górska miejscowość. Czas płynie tu wolniej, jest nieco sennie, a przyroda otula nas ze wszystkich stron. Nieco tłoczniej jest przy Wodospadzie Wilczki, wokół którego niedawno zrewitalizowano infrastrukturę turystyczną, m.in. tarasy widokowe, dydaktyczne ścieżki przyrodnicze, ledowe podświetlenie. Wysokość wodospadu wynosi 22 metry i w całych Sudetach przewyższa go jedynie Wodospad Kamieńczyka. 

Wieś położona jest w dolinie u podnóża Śnieżnika (1424 m n.p.m.) i stanowi doskonałą bazę wypadową dla pieszych wędrówek w jego masywie. Z Międzygórza wiedzie też bardzo przyjemny szlak na Górę Igliczną (750 m n.p.m.), na której znajduje się Sanktuarium ''Maria Śnieżna''. 

Na początku XIX w. leśna osada drwali przekształciła się miejscowość letniskową i kuracyjną. A wszystko to za sprawą Marianny Orańskiej (1810-1883), księżniczki niderlandzkiej, która zakupiła dobra ziemskie na ziemi kłodzkiej i rozpoczęła ich rewitalizację. Rozwinęła gospodarkę leśną, dała pracę okolicznym mieszkańcom przy rozbudowie infrastruktury, stworzyła sieć dróg, z których korzystamy do dziś. Natomiast Międzygórze stało się prawdziwą sudecką perłą i popularną miejscowością uzdrowiskową. Z tego okresu pochodzi również zabudowa centrum miejscowości. Większość budynków w Międzygórzu zaprojektowana została w stylu alpejskim, przez rzemieślników sprowadzonych z Tyrolu. Dzięki nim współcześnie możemy podziwiać te ozdobne balkony czy charakterystyczne dachy z motywami dekoracyjnymi. 


kotlina kłodzka



kotlina kłodzka

kotlina kłodzka

kotlina klodzka


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak z Barda Śląskiego na Kłodzką Górę - kolejny szczyt Korony Gór Polski zdobyty

Rumunia - po drugiej stronie lasu

Trekking na Kaukazie - moje ulubione górskie kadry