czwartek, 19 kwietnia 2018

Wrocław: City in bloom

(kliknij, aby powiększyć zdjęcia)

Magnolia to niekwestionowana królowa kwiatów. Co roku o tej porze zachwyca mnie subtelnymi pąkami i delikatnym zapachem. Magnolia jest prawdopodobnie najstarszą kwitnącą rośliną na świecie. Ponoć rosła już 100 mln lat temu. Sklasyfikowanych zostało ok. 250 jej odmian. W zależności od gatunku, kwiaty magnolii przybierają całą paletę barw, od bieli po czerwień, a moja ulubiona to Magnolia pośrednia o pięknym odcieniu różu. 

Być może nie wszyscy wiedzą, ale magnolia oprócz swej niezaprzeczalnej funkcji ozdobnej ma mnóstwo innych zastosowań, a wykorzystywane są nie tylko jej kwiaty, ale również kora i liście. Płatki magnolii są jadalne, można je zamarynować lub zaparzyć leczniczą herbatkę przy problemach z alergią lub zatokami. Jest składnikiem leków, kosmetyków oraz perfum. Natomiast na forum ezoterycznym trafiłam na informację, iż magnolia wspomaga moce parapsychiczne, rozwój duchowy oraz daje spokój... Jak widać, możemy cieszyć się dobroczynnymi właściwościami tej pięknej rośliny w naprawdę wielu aspektach naszego życia😊.


Gdzie rosną najpiękniejsze wrocławskie magnolie?

Na Wielkiej Wyspie magnolie rosną praktycznie w co drugim ogrodzie. Jednym z piękniejszych krzewów, jakie widziałam, jest magnolia położona przy ul. Parkowej 1/3 obok XIX-wiecznego pałacyku, w którym niegdyś funkcjonowała Biblioteka Uniwersytetu Medycznego.

fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła

Biała magnolia w Parku Szczytnickim

fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła

Lubisz spacerować po Ostrowie Tumskim? Być może nie wiesz, że za zabudowaniami kościelnymi wzdłuż wybrzeża Odry kryją się malownicze ogrody biskupie. Część z nich jest oczywiście niedostępna dla zwiedzających, jeżeli jednak skręcisz z ulicy Katedralnej w bramę obok restauracji Lwia Brama, to trafisz do ogrodu z przepięknie kwitnącą magnolią.

fot. Sylwia Smoła

Podwale to niegdyś jedna z bardziej luksusowych ulic Wrocławia. Rosnąca tutaj magnolia idealnie komponuje się z zabytkową fasadą neorenesansowej kamienicy, w której aktualnie mieści się Konsulat Generalny Niemiec.

fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła

A tak prezentuje się Magnolia Soulange'a we wrocławskim Ogrodzie Japońskim. Ponoć hodowana w słońcu pachnie mocniej😊.

fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła
fot. Sylwia Smoła

2 komentarze: