czwartek, 8 marca 2018

Rudawy Janowickie: W cieniu Karkonoszy

fot.Sylwia Smoła
(kliknij, aby powiększyć zdjęcia)

Marzec to idealny miesiąc na to, aby zainaugurować nowy sezon górski. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Co prawda nie były to góry wysokie, ale i tak pozwoliły mi poczuć powiew prawdziwej zimy...

fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła

Rudawy Janowickie to pasmo górskie położone, jak ktoś gdzieś kiedyś trafnie określił - w cieniu Karkonoszy. Dosłownie i w przenośni. Większość ludzi zmierza zazwyczaj prosto w stronę Karkonoszy, nieświadoma, ile piękna umyka im po drodze.
Brak popularności Rudaw ma całe mnóstwo plusów, przede wszystkim dziesiątki nieuczęszczanych przez turystów szlaków. Możesz iść godzinami i nie spotkać żywego ducha.

fot.Sylwia Smoła

Rudawy są piękne o każdej porze roku, ale ja polecam je szczególnie jesienią, kiedy to gęsty las mieni się ferią barw. Ich nazwa nie jest przypadkowa, bo właśnie tutaj, w Rudawach, jak nigdzie indziej, zachwycisz się wszystkimi odcieniami jesieni.

fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła
fot.Sylwia Smoła

Jeżeli chciałabym kogokolwiek zachęcić do odwiedzenia akurat Rudaw Janowickich, to najpierw musiałabym przyznać, iż raczej nie są to góry, w których na każdym kroku znajdziesz zapierające dech w piersiach widoki czy rozległe panoramy, jak np. w wyższych partiach Sudetów. Rudawy nie są górami wysokimi, ich najwyższy szczyt Skalnik ma zaledwie 945 m n.p.m. Wzniesienia zazwyczaj porośnięte są gęstym lasem. Niemniej jednak, znajdziesz tu kilka godnych polecenia punktów widokowych, z których rozpościera się malowniczy widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Widok z Mała Ostra (935 m n.p.m.)/fot.Sylwia Smoła

Rudawy Janowickie to przede wszystkim bardzo bogata i zróżnicowana szata roślinna, niezwykle klimatyczna i fotogeniczna. Mają szansę powstać tu naprawdę niezwykłe ujęcia! Druga ciekawa rzecz to bogactwo form skalnych. Na stosunkowo niewielkim obszarze jest ich tutaj naprawdę sporo. Jeśli ktoś z Was uprawia wspinaczkę, to Rudawy są miejscem idealnym.

formacje skalne w okolicy Sokolika/fot.Sylwia Smoła

Infrastruktura turystyczno-gastronomiczna nie jest zbytnio rozwinięta, dlatego należy wziąć to pod uwagę planując podróż.
Ponadto warto wiedzieć, iż w Rudawach znajduje się tylko jedno czynne schronisko turystyczne Szwajcarka (45 min żółtym szlakiem od stacji PKP Trzcińsko). Niegdyś działające gospodarstwo agroturystyczne Czartak jest zamknięte.
Osoby zdobywające Koronę Gór Polski lub inne odznaki turystyczne mogą przybić pieczątkę w książeczce np. u Sołtysa w miejscowości Czarnów (szlak niebieski od Czartaka w stronę Skalnika).

Co warto zobaczyć? 
Polecam portal www.rudawyjanowickie.pl oraz interaktywny e-przewodnik po Rudawach, który znajdziesz TUTAJ.

ruiny Zamku Bolczów/fot.Sylwia Smola

Rudawski Park Krajobrazowy przyciąga turystów i fotografów różnorodnością krajobrazu i aurą tajemniczości. Nawet jeśli nie jesteś jeszcze zbytnio zaprawiony w górskich wojażach, to z pewnością Rudawy są właściwym miejscem, aby rozpocząć tutaj swoją górską przygodę - czyli prawdopodobnie jedną ze wspanialszych przygód w Twoim życiu 😊.

Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka
Miedzianka
fot.Sylwia Smoła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz